Contact Us

Secretariat
IUCN Academy of Environmental Law

Faculty of Law
University of Ottawa
57 Louis-Pasteur
Ottawa, ON K1N 6N5
Canada

Tel 1 613 562-5800 x3260
Fax 1 613 562-5184

General Information: iucnael@uottawa.ca

South Africa Colloquium - Full Program and Powerpoints

DAY ONE
Monday, 4 July 2011

07:30 – 08:30 - Registration / tea / coffee

Venue

Ben Macala

SESSION 1

Plenary Session

Chair: Loretta Feris

08:30-09:15

Welcome

Rob Fowler (Chair: IUCN Academy of Environmental Law); Alejandro Iza (Director: IUCN Environmental Law Centre, Bonn Germany); Heather McLeod-Kilmurray (Secretariat: IUCN Academy of Environmental Law); Welcomes on behalf of the dignitaries of the organising universities

09:15-09:45

Keynote address: Dr Peter Ashton (CSIR - Natural Resources and the Environment)

Too thick to drink or too thin to plough? Strategic water quality issues facing South Africa

09:45-10:30

Senior IUCNAEL Prize 2010 Winner: Prof Jamie Benidickson (University of Ottawa, Canada)

Less water than you might think: a review of Canadian responses to water shortages

10:30-11:00

Dr Alejandro Iza (IUCN Environmental Law Centre, Germany)

Water governance capacity

11:00-11:30 TEA

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 2

Governance and Water management: Substantive Water Rights

Chair: Ben Richardson

Pollution and Waste: Mining and water pollution

Chair: Olawale Ajai

Ecosystems and natural environment

Chair: Alejandro Iza

11:30-11:45

Bugalo Maripe (University of Botswana, Botswana)

Rights to water and indigenous peoples in Botswana

Tracy-Lynn Humby (University of the Witwatersrand, South Africa)

Applying the polluter pays principle to acid mine drainage on the Witwatersrand

Margaret Okorodudu-Fubara (Obafemi Awolowo University, Nigeria)

Land use planning and water law: discordant regulatory provisions on wetlands conservation in Nigeria

11:45-12:00

Elmarie van der Schyff (North-West University, South Africa)

One for all, and all for water – public trusteeship and cooperative governance in South Africa

Carolina Dutra, Vladimir Garcia Magalhaes, José Carlos Loureiro da Silva (Catholic University of Santos – Unisantos, Brazil) and Mauricio Duarte dos Santos (University Center Monte Serrat - Unimonte, Brazil)

Riparian forest legal protection and water resources conservation in Brazil: impacts on quality and quantity of available water

12:00-12:15

Heline Sivini Ferreira (Catholic University of Paraná, Brazil) Maria Leonor Paes Cavalcanti Ferreira (Universidade Federal de Santa Catarina) and Patryck de Araújo Ayala (Universidade Federal do Mato Grosso)

The right to water and to hydric sustainability in the Brazilian legal system

Tobias van Reenen (University of the Western Cape, South Africa) (presented by Louis Kotzé)

The need for a special regulatory regime for groundwater to ensure its protection and sustainable use in correspondence to its status as a vulnerable strategic emergency resource - an African perspective

Maria Luiza Machado Granziera and Edson Ricardo Saleme (UNISANTOS, Brazil)

Brazilian water policy: the Water Producer Project

12:15-12:45

Discussion

Discussion

Discussion

12:45-13:45 LUNCH

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 3

Climate change and water resources

Chair: Rob Percival

Governance and water: Traditional communities and water resources

Chair: Gilberto Rincon

Governance and water management

Chair: Douglas Fisher

13:45-14:00

Linda Malone (William and Mary Law School, United States)

Climate change, inundation of military bases, and national security

Nikki Funke (CSIR, South Africa)

Which law can protect Lake Fundudzi? An examination of the interface between water, protected areas, heritage, customary and international laws

Trevor Daya-Winterbottom (University of Waikato, New Zealand)

Sustainability, governance and water management in New Zealand

14:00-14:15

Lee Godden and Anita Foerster (University of Melbourne, Australia)

Australian water law: planning for climatic variability

Poh Ling Tan (Griffith Law School, Australia)

Water matters: an interdisciplinary approach to water planning in Australia

Nicola Lugaresi (Universita' di Trento, Italy)

Right to water and privatisation of water services in developed countries: perspective

14:15-14:30

Jose Juan Gonzalez (Universidad Autonoma Metropolitana, Mexico)

Mexico´s dependence on fossil fuels and climate change policy

Mulu Hadush Weldemariam (Mekelle University, Ethiopia)

Impediments and Opportunities of Cooperation in the Nile River Basin: Historical, Legal and Environmental Perspectives

Melissa Powers (Lewis and Clark Law School, United States)

Permitting integrity and improved governance in the United States Clean Water Act

14:30-14:45

Rob Fowler (University of South Australia, Australia)

Coastal waters as carbon sinks – matching science and policy

Discussion

Erkki Hollo (University of Helsinki, Finland) (presented by Louis Kotzé)

Towards a flexible 'law on water resources'

14:45-15:15

Discussion

Discussion

15:15-15:30 TEA

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 4

Governance and water management

Chair: Patricia Wouters

Pollution and waste

Chair: Emmanuel Kasimbazi

Governance and Water management: Perspectives from developed and developing countries

Chair: Louis Kotzé

15:30-15:45

Olawale Ajai (Pan African University, Nigeria)

Law, water and sustainable development: framework of Nigerian law

Reece Alberts (North-West University, South Africa)

Exploring the liability of financial institutions in the light of NEMWA Chapter 8: Who will remediate mining pollution

Linda Nowlan (Pacific Conservation, WWF-Canada, Canada)

Flowing into the future - environmental flow protection in water law in Canada

15:45-16:00

Edson Ricardo Saleme (Catholic University of Santos, Brazil) and Silvia Elena Barreto Saborita (Fundação Armando Alvares Penteado, Brazil)

Shared management in matter of water resources

Svitlana Romanko (Prykarpatsky National University, Ukrain)

The legal mechanism of providing drinking water of quality in Ukraine and the EU

Wang Mingyuan (Tsinghua University, China)

The right to develop and utilize water energy resources in China

16:00-16:15

Irene Lin-Heng Lye (National University of Singapore)

Sustainable water governance and management in Singapore - innovation, application and laws

Mingde Cao and Mingming Liu (China University of Political Science and Law, China)

Analysis of urban wastewater management in China: from law and policy dimension

Discussion

16:15-17:30

Discussion

Discussion

17:30-17:45 COMFORT BREAK

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 5

Water governance

Chair: Jose Juan Gonzalez

Water Jurisprudence

Chair: Tracy Humby

Coastal and marine issues: Marine pollution

Chair: Nilufer Oral

17:45-18:00

Jimena Murillo Chavarro (Ghent University, Belgium)

Regional water strategy for the Andean States

Jennifer Mckay (University of South Australia, Australia)

The justiciability of the sustainability objective in Australian regional water allocation plans

Nengye Liu (Ghent University, Belgium)

Prevention of vessel-source marine pollution: international law and Chinese practice

18:00-18:15

Deng Haifeng (Tsinghua University, People's Republic of China)

Research on the marine environmental capacity governance system in China

Kolawole Olusola Odeku (University of Limpopo, South Africa) and Edson L Meyer (University of Fort Hare, South Africa)

Eulogising The Human Right To Safe, Clean Water And Sanitation: Enough Of 'The Talk'-There Is Need To 'Walk The Talk'

David VanderZwaag (Dalhousie University, Canada)

The international control of ocean dumping: precautionary currents, sea of challenges

18:15-18:30

Discussion

Discussion

Discussion

19:00 - Ben Macala: Book Launches: Edward Elgar Enforcement and Compliance & IUCN Environmental Law Centre Governance of Shared Waters

  • Wine Tasting (registered participants – foyer Oystercatcher A) (directly following on book launch)

20:00 - Dinner and Address by Dr Stanley Liphadzi (Chair of the Water Research Commission)

DAY TWO
Tuesday – 5 July 2011

06:00–8:00 - Bird walk – Pat Jennings

Venue

Ben Macala

SESSION 6

Plenary session

Chair: Michael Kidd

08:15-09:15

Distinguished Scholar

Prof Patricia Wouters (Director, Dundee UNESCO Centre for Water Law, Policy and Science, University of Dundee, UK)

Powerpoint

09:15-09:45

Douglas Fisher (Queensland University, Australia)

A jurisprudential model for sustainable water resources governance

09:45-10:15

Mekete Bekele Tekle (Addis Ababa University, Ethiopia)

Legal framework for equitable and sustainable utilisation of the Nile River waters: agreement of the riparian states for cooperative basin management

10:15-10:30 TEA

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 7

Water Jurisprudence

Chair: Rob Fowler

Governance and Water management: Water and ownership (property) issues

Chair: Ann Powers

Shared International Watercourses

Chair: Werner Scholtz

10:30-10:45

Keri Ellis (University of Cape Town, South Africa)

A critical assessment of South Africa's water tribunal and its emerging jurisprudence

Germarie Viljoen presented by Elmarie van der Schyff (North-West University, South Africa)

Water as public property: South Africa and Germany

William Onzivu (Bradford University, United Kingdom)

The limits of integrating public health into sustainable management of shared freshwaters in international environmental law: lessons from Africa

10:45-11:00

Louis Snyman (University of the Witwatersrand, South Africa)

Exposing the cracks in the armour: structural deficiencies of environmental litigation

Cheri Young (University of Cape Town, South Africa)

The state's obligations in relation to water as a resource

Takele Soboka Bulto (Australian National University, Australia)

Towards Rights-Duties Congruence: Extraterritorial Application of the Human Right to Water in the African Human Rights System

11:00-11:15

Karin Lehmann (University of Cape Town)

Balancing human rights and human responsibility: operationalising sustainable development

Elmarie van der Schyff (North-West University, South Africa) and Tharien van der Walt (University of Venda, South Africa)

Theft of water flowing in a stream or river: A critical evaluation of Mostert v The State 2010 (2) SA 586 (SCA).

Kheng-Lian Koh (National University of Singapore, Singapore)

An analysis of the ASEAN strategic plan of action on water resources management: how sustainable and the way forward

11:15-12:00

Loretta Feris and Louis Kotzé (University of Cape Town and North-West University, South Africa)

A sour mess - the crisis of acid mine drainage in South Africa - lessons in liability

Cebile Ntombela (University of Cape Town, South Africa)

Tradable water rights in the implementation of water allocation reform in South Africa

Nathalie Herve-Fournereau (Western Institute of Law and European Studies, France)

The European Union water initiative and development cooperation policy: what contribution toward equitable and sustainable management of water resources?

12:00-12:15

Alexander Paterson (University of Cape Town, South Africa)

The endless struggle of indigenous peoples in protected areas: considering the San's struggle for water rights in the Kalahari Game Reserve (Botswana)

Warren Freedman (University of KwaZulu-Natal, South Africa)

Section 18 of the NEM: Integrated Coastal Management Act and the right to access coastal public property in South Africa

Remy Kinna (Oxfam University, Australia)

When ratification speaks louder than aid: why Australia ratifying the UN Watercourses Convention can 'aid' water governance and resource management in the Mekong river basin and beyond.

12:15-13:00

Discussion

Discussion

Discussion

13:00-14:00 LUNCH

Venue

Ben Macala

SESSION 8

Annual Meeting of the IUCN Academy of Environmental Law

14:00-15:30

Chair: Rob Fowler

15:30-16:00 TEA

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 9

Water governance

Chair: Heather Mcleod-Kilmurray

Coastal and Marine issues: Marine pollution

Chair: Frank Maes

Governance and water management: Water rights

Chair: Solange de Teles da Silva

16:00-16:15

Niko Soininen (University of Eastern Finland, Finland)

General characteristics of the permit procedure in the Finnish Water Act

Ann Powers (Pace Law School, United States)

Coastal and ocean resources: protection for the most vulnerable states

Marleen van Rijswick (University of Utrecht)

Resilient and sustainable governance of river basins in times of climate change. Avoiding flooding and water scarcity: the Dutch institutional arrangement for regional water management

16:15-16:30

Josefin Gooch (Lund University, Sweden)

Finnish/Swedish Frontiers River Agreement

Jan Glazewski (University of Cape Town, South Africa)

Protecting coastal waters in the West Indian Ocean: Recent developments under the Nairobi Convention for the protection, management and development of the marine and coastal Environment of the eastern African region (the 'Nairobi Convention')

Asim Jaffry (National University Ireland & Bahria University, Pakistan

The Human Right to water; nexus to water poverty

16:30-16:45

Rafael Gonzalez Ballar (University of Costa Rica, Costa Rica)

Access to justice and water rights: an Interamerican court resolution Comunidad Indígena Yakye Axa vs Paraguay.

Marie Parramon (Warburton Attorneys and North-West University, South Africa)

The regulation of land-based marine pollution in South Africa

Rowena Maguire (Queensland University of Technology, Australia)

Developing legal framework to address human displacement arising from water scarcity

16:45-17:15

Discussion

Discussion

Discussion

17:30-18:30 - Meetings of sub-committees of the IUCN Academy of Environmental Law (open for interested members)

18:30-20:00 - Meetings of sub-committees continue (for committee members only)

19:00 - Informal dinner (meetings continue)

20:00 - Local film on public participation: Finding the Fable

  • Presented by Clara Bocchino (North-West University, South Africa)

DAY THREE
Wednesday 6 July 2011

Venue

Ben Macala

SESSION 10

Plenary Session

Chair: Alexander Paterson

08:00-08:30

Junior IUNAEL Prize 2010 Winner: Dr Tim Stephens (University of Sydney, Australia)

Reimagining international water law

08:30 -09:00

Emmanuel Kasimbazi (Makerere University, Uganda)

The complexities of developing a transboundary water resources management agreement: the experiences from the Nile Basin

09:00-09:30

Robert Kibugi (University of Nairobi, Kenya/University of Ottawa, Canada)

Human right to water in the 2010 Constitution of Kenya: exploring potential legal and policy approaches for the urban poordtevens

09:30-10:00

Frank Maes (Ghent University, Belgium)

The emerging concept of marine spatial planning as a governance tool for oceans. A legal and policy perspective from the European Union

10:00-10:30 TEA

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 11

Transboundary and international issues: Water conflicts

Chair: Wang Xi

Pollution and waste: Water and agriculture

Chair: Mekete Bekele Tekle

Pollution and waste: Hydraulic fracturing and water pollution

Chair: Jan Glazewski

10:30-10:45

Werner Scholtz (North-West University, South Africa)

Water security: the need for extraterritorial obligations via custodial sovereignty?

Andrew Allan (University of Dundee, United Kingdom)

Balancing effective water governance with agricultural monoculture in a global context: case studies from Costa Rica and India

Panel Discussion

Nicola Franklin (University of Sydney, Australia)

Coal seam gas extraction: the Australian experience

Carin Bosman (CBSS, South Africa)

Can it be fracking sustainable?

10:45-11:00

Alistair Rieu-Clarke (University of Dundee, United Kingdom)

Can international law solve transboundary water conflicts?

Helle Tegner Anker (Copenhagen University, Denmark)

Regulating nitrates pollution – European approaches

11:00-11:15

Robert Percival (University of Maryland, United States)

Transboundary water management and the emergence of global water law

Carmen Gonzalez (Seattle University, United States)

Foreign investment in agricultural lands and the human right to water

Water governance and rights: Australia and New Zealand

Chair: Tim Stephens

11:15-11:30

Simesh Alebachew Habtamu (Mekelle University, Ethiopia)

International legal perspectives on the utilization of international rivers: the case of 'Ethiopian-Renaissance' Nile (Abay) Dam Project

Gwendolyn Wellmann (Nelson Mandela Metropolitan University, South Africa)

The National Water Act: constraints to the empowerment of small-scale farmers

Sophie Riley (University of Technology Sydney, Australia)

Finding Nemo: using 'Key Threatening Processes' to regulate aquatic invasive alien species in Australia

11:30-11:45

Adrien Bodart (Institut de l'Ouest: Droit et Europe, France)

Transboundary groundwaters management: comparison between the international law guidelines and the EU water policy

Ilze Keevy and Surina Esterhuyse (University of the Free State)

Placing Hexavalent Chromium (Cr Vl) in the spotlight

Bradford Morse (University of Waikato, New Zealand)

The right to 'clean' water as a human right or an indigenous right?

11:45-12:30

Discussion

Discussion

Discussion

12:30-14:00 - LUNCH

14:00 - Buses depart on fieldtrips

  • Beach walk
  • Pre-booked tours (arranged by delegates at own expense)

18:00 - Meeting of post-graduate students

19:30 - Prize giving and conference dinner

  • Guest Speaker Judge Dennis Davis (Cape High Court)
  • Senior and Junior Research Awards
  • Jazz Band entertainment

DAY FOUR
Thursday 7 July

Venue

Ben Macala

SESSION 12

PLENARY SESSION

Chair: Anél du Plessis

08:30-09:00

Student Prize winner: Michelle Lim (University of New England, Australia)

Mountains and integrated water resource management (IWRM) in the Transboundary water basins of Central Asia: Making Transboundary IWRM more integrated and more effective

09:00-09:30

Michael Kidd (University of KwaZulu-Natal, South Africa)

The legal challenges of integrated water resources management

09:30-10:00

Marjan Peeters (Maastricht University, Netherlands)

Developing legislation for water-related adaptation: are West-European countries setting the right example?

10:00-10:30 TEA

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 13

Pollution and water: Groundwater management and mining

Chair: Antonio Benjamin

Climate change and energy: Impact on water resources

Chair: Tumai Murombo

Workshop: Creating a direction for water law scholarship

Facilitated by Paul Martin et al

10:30-10:45

Adebola Ogunba (University of Ottawa, Canada)

Nigeria's new environmental laws: what implications for groundwater protection and sustainability?

David Hodas (Widener University School of Law, United States)

Rethinking law in a complex system: energy, water and climate change

Panel:

Solange Teles da Silva and Fernanda Salgueiro Borges

(State University of Amazonas/ Mackenzie University, Brazil)

Environmental and social issues, Brazilian water jurisprudence and dam projects

Paul Martin and Jacqueline Williams (University of New England, Australia)

Hubris and human failings in Australian water law?

Janice Gray (University of New South Wales, Australia)

Groundwater and property: a site of contestation

Discussion and decision-making

10:45-11:00

Eric Stoch (The Stoch Group, South Africa), Leslie Stoch (North-West University, South Africa) and Tracey McKay (University of Johannesburg, South Africa)

The water bomb: pollution of the Wonderfonteinspruit 1967 to 2011

Elaine Hsiao (Makerere University, Uganda and Pace University United States)

Water, climate change and security in the Central Albertine Rift transfrontier protected area network

11:00-11:15

Derick du Toit, Ramin Pejan, Sharon Pollard and Hubert Thompson (AWARD, South Africa)

How long is too long? Understanding implementation lags in IWRM through the application of legal concepts of 'progressive realisation' and 'reasonableness'

John Gibson (University of Cape Town, South Africa)

Legal liabilities for coastal erosion and flooding in the United Kingdom due to climate change

11:15-12:30

Discussion

Discussion

Workshop: Breakaway groups

12:30-13:30 LUNCH

VENUE

Ben Macala

Oystercatcher 1

Oystercatcher 2

SESSION 14

Governance and water management: Integrated water resource management

Chair: Marie Parramon

Governance and water management: Economic instruments and water regulation

Chair: Carmen Gonzalez

Workshop: Creating a direction for water law scholarship

Facilitated by Paul Martin et al (continued)

13:30-13:45

Wang Xi and Fu Lu (Shanghai Jiao Tong University, Shanghai)

The twelfth five-year plan of national economic and social development: an important policy background for water governance in China

Susan Lea Smith (Willamette University, United States)

Battling exploitation by trans-national bottling corporations: a field guide for water activists on legal challenges to the bottled water enterprise.

Feedback and way forward

13:45-14:00

Derick du Toit (AWARD, South Africa)

The language of sustainability: a missing piece of the IWRM puzzle?h

Patricia Hania (Osgoode Law School, Canada)

Localised modes of governance and water legislation: are we sacrificing long-term sustainability?

14:00-14:15

Ramin Pejan and Tracy Humby (AWARD & University of the Witwatersrand, South Africa)

Integrated water resource management in South Africa: Where are the law suits?

Ana Maria Daza Vargas (University of Dundee, United Kingdom)

Resilient and flexible water regulation vs predictable rules for international investment protection

14:15-15:00

Discussion

Discussion

TEA 15:00-15:30

Venue

Ben Macala

SESSION 16

Plenary Session

Chair: Tumai Murombo

15:30-16:00

Concluding remarks

16:00-16:30

Rob Percival (University of Maryland); Heather McLeod-Kilmurray (Secretariat: IUCN Academy of Environmental Law)

Presentation on Next Conference

16:30-17:00

Closing address: Rob Fowler (Chair of the IUCN Academy of Environmental Law)

17:00-

Farewell: Conference Organising Committee

Bus/es will leave during the course of the afternoon – departure times flexible.

19:00 Informal dinner

DAY FIVE
Friday 8 July 2011

05:00 - Flexible departure times for buses leaving for Port Elizabeth Airport

07:30 - Bus leaves for Addo Elephant Park. Delegates will be taken directly to Port Elizabeth Airport afterwards

PDFPrintE-mail